درباره

حوزه عبارت است از مرکزی که عالِم دین پرورش می‌دهد، عالِم دین آن کسی است که معارف دین را فرامی‌گیرد و برای تحقّق آن وارد میدان می‌شود … این شاکله‌ی اصلی حوزه است.

بیانات در دیدار طلاب حوزه‌های علمیه (۱۳۹۸/۰۲/۱۸)

برادران عزیز! امروز کارهای نشده و سؤالهای بی‌جواب خیلی هست … ما باید پایه‌های تفکر اسلامی، جهان‌بینی اسلامی، مبانی نظام اسلامی و ارکان و خطوط اصلی انقلاب اسلامی را توضیح بدهیم؛ بعد ارکان نظام جمهوری اسلامی و اقتصاد و سیاست و روابط جمعی و روابط فردی و اخلاق و فرهنگ و جایگاه علم را در آن توضیح بدهیم؛ همه‌ی اینها کار لازم دارد؛ جای بسیاری از این کارها خالی است؛ اینها باید از حوزه‌ی علمیه بجوشد و سرریز بشود.

بیانات در دیدار جمعی از روحانیون (۱۳۷۰/۱۲/۰۱)


…فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ…

سوره توبه/ آیه 122

چرا از هر گروهی، طايفه‏ ای از آنان كوچ نمی‌کند تا در دين آگاهی پيدا كنند و به هنگام بازگشت به سوی قوم خود آنها را انذار نمايند تا (از مخالفت فرمان پروردگار) خودداری كنند.


مدرسه علمیه الامام علی بن ابی طالب (علیهماالسلام)

مدرسه علمیه امام علی بن ابی طالب علیه‌السلام از سال ۱۳۶۲ در یک منزل مسکونی به منظور آموزش و تربیت طلاب سطح یک آغاز به کار کرد و در سال ۱۳۷۰ تجدید بنا شد. از سال ۱۳۷۳ به صورت مجتمع علمی-فرهنگی در قالب مدرسه علمیه، مدرسه راهنمایی (در جوار مدرسه علمیه) و دبیرستان واقع در کوچه بازار سراب فعالیت خود را ادامه داد. متولی این مدرسه مرحوم حاج نصرالله فیروزه چی بوده و حجت الاسلام والمسلمین روحانی کاشمری (ره)، به عنوان رئیس مدرسه بر فعالیت‌های آن نظارت داشته است و هم اکنون بیش از دو دهه است که حجت الاسلام فاطمی‌نسب توفیق خدمت‌گزاری به طلاب علوم دینی را در این مدرسه داشته اند.

این مدرسه دارای  بیش از ۱۰۰ طلبه و ۳۰ استاد رسمی است که در پايه‌های يک تا پنج مشغول تحصيل و تدریس علوم دينی می‌باشند که از اين تعداد با حضور ۷۰ نفر از آنان برای حضور تمام وقت در مدرسه موافقت شده است و به صورت خوابگاهی در اين مدرسه حضور دارند.

امکانات تحصیلی و رفاهی

برای افزایش بازدهی تحصیلی، امکانات رفاهی و آموزشی متنوعی در نظر گرفته شده است تا طلاب تنها به علم آموزی و تقوا توجه کنند و از اتلاف وقت و هزینه ایشان جلوگیری شود.

کتابخانه عمومی و تخصصی آیت‌الله دهشت

حوزه امام علی (ع) دارای دو کتابخانه است، که مجموعا بیش از ۲۶۰ متر مربع مساحت دارند، و بیش از ۱۴۰۰۰ جلد کتاب با محتوای متنوع در علوم اسلامی، مهارت‌ها، تاریخ، ادبیات و… در دسترس طلاب می‌باشد.

طلاب می‌توانند از ۹۰ میز مطالعه موجود در کتابخانه استفاده کنند، وجود کتاب های متنوع و محیط آرام و مناسب مطالعه از ویژگی های کتابخانه حوزه امام علی (ع) می‌باشد. همچنین یک میز جلسه با گنجایش بیست نفر در دسترس می‌باشد.

واحد رایانه و بانک‌های اطلاعات (اتاق پژوهش)

مدرسه علمیه الامام علی بن ابی طالب (ع) برای بهبود یادگیری و ارائه امکانات پژوهشی مناسب به طلاب علوم دینی، زیرساخت های مناسبی ایجاد کرده تا طلاب بتوانند به تحقیق و پژوهش، و استفاده از فناوری های روز برای درک دین و توسعه علوم خود بپردازند.

از جمله امکانات حوزه امام علی (ع) می‌توان به سیستم‌های تحت شبکه و دارای اینترنت پرسرعت، و پیشخوان جامع نور که دارای کتب بسیاری از علوم اسلامی است اشاره کرد. با وجود بیش از هزار جلد کتاب الکترونیکی با امکانات بی‌نظیر، و منابع اطلاعاتی مختلف، زمینه لازم برای استفاده و پژوهش فراهم شده است.

بانک صوت و فیلم دروس اخلاق و نشست‌های علمی و کاربردی

به منظور آشنایی طلاب مدرسه با فضای دروس و نشست‌های قدیمی مدرسه، در کنار بانک‌های مجازی، کلیه نوارهای جلسات و نشست‌های علمی و اخلاقی در موضوعات متنوع جمع‌آوری، ساماندهی و در قفسه‌ای مناسب جای‌دهی شده است. این نوارها که بالغ بر هزار عدد می‌باشند در موضوعات متنوعی از جمله اخلاقی، اعتقادی، بصیرت افزایی، اخلاق نظری و عملی، مهدویت، نهج البلاغه، وظایف طلبگی و… هستند.

دروس اخلاق و نشست‌های متنوع

از برنامه‌های مفید و منظم حوزه امام علی (ع) دروس اخلاق و نشست‌های مهارتی است، با وجود بیش از صد جلسه درس اخلاق در طی سال و حضور اساتید ممتاز، مطالب اخلاقی، معرفتی، مهارتی و… به طلاب ارائه می‌شود که می‌تواند کمک بسیاری به ارتقای سطح فکری و عملی طلاب نماید.

در کنار دروس اخلاق جذاب و مفید، نشست‌های مهارتی و علمی و همچنین کرسی‌های آزاد اندیشی نقش قابل توجهی در رشد طلبه‌ها دارند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن